Zjarret në Lezhë, 41 vatra vetëm në muajin gusht

16:20 | 31/08/201916:200

41 vatra zjarri u regjistruan në muajin gusht në Lezhe duke djegur mbi 70 hektarë me pyje dhe dëmi më i madh u shkaktua në malin e Shëngjinit.

Specialisti i emergjencave civile në prefekturën e Lezhës Ndrek Mhillaj thotë se institucionet vendore duhet të kishin reaguar më shpejt për të shmangur përhapjen e flakëve në një territor të gjerë në malin e Shëngjinit.

Zjarret i shkaktuan këtë verë shumë dëme Lezhës.

Vetëm në gusht u regjistruan 41 vatra duke shkrumbuar 70 ha me pyje dhe shkurre.

Humbja më e madhe ishte kurora e gjelbër e malit të Shëngjinit.

Specialisti i emergjencave civile në prefekturën e Lezhës Ndrek Mhillaj thotë se institucionet vendore duhet të kishin reaguar më shpejtë në disa raste zjarri.

Mhillaj thotë se zjarret janë të qëllimshme ose si pasojë e papërgjegjshmërisë pasi ato janë shfaqur gjatë natës kur edhe temperaturat janë edhe më të ulta.

Zjarri në Malin e Shëngjinit u bë i mundur vetëm pas reshjeve të shiut pasi as zjarrfikëset dhe as ushtria nuk arritën të vinin nën kontroll flakët.

Pas kalimit të situatës emergjente nga zjarret do të shihet mundësia e ndërhyrjes për rehabilitimin e malit të Shëngjinit i cili është përfshirë nga flakët për katër vite me radhë./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono