Zjarr në një pallat në Itali, dy fëmijë të vegjël në gjendje të rëndë (Video)

09:06 | 10/12/2018

Zjarri në një pallat katër katësh në Rexho Emilia ka shkaktuar dy viktima dhe më shumë se 40 të plagosur. Banorët u shprehën se prej vitesh janë ankuar për kushtet e jetesës në këto ndërtesa.

 

Dy persona, dy bashkëshortë me origjinë nga Afrika e veriut, humbën jetën si pasojë e zjarrit që shpërtheu në një pallat në Rexho Emilia të Italisë. Flakët u përhapën në ndërtesën katër katëshe pranë stacionit hekurudhor dhe shkaktuan tym të madh. Përveç dy viktima, si pasojë e tymot janë intosikuar rreth 40 persona ndërsa dy vajza të vogla janë në gjendje të rëndë për jetën

Dy viktimat që jetonin prejj vitesh në këtë ndërtesë, u gjetën pa jetë në shkallët e pallatit, ndoshta në përpjekje për tu larguar nga zjarri.

Zjarri shpërtheu rreth mesnatës së të dielës, ndërsa në zonë prej kohësh është vënë alarmi për sa i përket kantinave të pushtuara nga banorë të paligjshëm. Komuniteti maroken në zonë ka reaguar me zemërim duke u shprehur se prej vitesh kantina është marrë nën kontroll nga abuzues dhe askush nuk ka bërë asgjë. Sipas tij tragjedia e së hënës është pasojë e degradimit dhe e politikës së keqmenaxhuar për sa i përket integrimit të emigrantëve në vend.


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono