Zjarr në Itali, evakuohen 500 persona

11:52 | 25/09/2018

500 persona janë evakuuar nga shtëpitë e tyre pasi që të hënën në mbrëmje ka shpërthyer një zjarr i fuqishëm në një pyll në zonën e Calci-t afër Pisa-s.

Zjarri është akoma aktiv të martën në mëngjes në kodrat e Monte Sierra, që ndan Pisa-n, nga provinca e Lucca-s. Deri më tani nuk raportohet për njerëz të lënduar.

Rreth 80 zjarrfikës po luftojnë me flakët në mënyrë që t’i lokalizojnë dhe t’i shuajnë, por erërat e fuqishme ua kanë bërë punën më të vështirë.

Në ndihmë të tyre ka shkuar edhe një mjet ajror. Zjarri u raportua fillimisht rreth orës 10 të darkës të së hënës.

Urdhri për evakuimin e qytetarëve u dha nga krybashkiaku i Calci-t. Ata janë dërguar në streha të përkohshme, ndërsa shkollat janë mbyllur.

Sipas Corriere della Sera, një të njëjtën zonën shpërtheu një zjarr tjetër para një jave, por u shua në kohë./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono