Zharrëz, 7 persona përfundojnë të helmuar në spital

13:28 | 19/09/201813:280

Disa banorë të Zharrëzës në Fier të cilët kërkuan ndihmë në spital pretendojnë se janë helmuar nga ndotja e përroit të tyre ku shkarkojnë kompanitë e naftës. Por mjekët në spital presin përgjigjen përfundimtare të analizave për të dalë në një konkulzion.

Shtatë banorë të Zharrëzës perfunduan gjatë natës në spitalin e Fierit me shenjat e intoksimit.

Ata u thanë mjekëve të urgjencës se ishin helmuar nga gazrat e përroit të Zharrëzës aty ku shkarkohet naftë bruto.

“Unë isha brenda në lokal, po punoja se kam një lokal me qera, ngjitur me urën. Edhe eri një erë shumë e fortë. Kujtuam se është një nga ato botet që kalojnë gjithmonë, por zgjati gjysmë ore. Kur vajtëm te vendi i ngjarjes po bënin shkarkimet. Pastaj morëm ambulancën se edhe çunat nuk ndiheshin mirë se u bllokuan nga koka. Erdhën dy ambulanca dhe na morën”, tha një nga të helmuarit.

Por kjo duket nuk i ka bindur akoma mjekët e spitalit, të cilët dyshojnë se burrat mund të jenë helmuar edhe nga alkooli që kanë konsumuar në lokal.

ABC News kërkoi një deklaratë zyrtare nga autoritetet e spitalit, por askush nuk pranoi të flasë me pretendimin që presin analizat përfundimtare.

Jashtë kamerave, mjeku i urgjencës tha se nga analizat e para nuk janë gjetur gjurmë që helmimi të ketë ndodhur nga gazi.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono