Zgjidhet ngërçi politik në Itali

16:56 | 20/05/2018

 “Kemi përmbyllur marrëveshjen për kryeministrin dhe ekipin e ministrave”.

Kështu është shprehur lideri I Lega Nord në Itali, Matteo Salvini, pas takimit në Romë me shefin politik të Lëvizjes 5 Yjet, Luigi Di Maio.

“Besojmë se do të thirremi sa më parë nga presidenca dhe shpresoj që të mos bllokohet ndonjë zgjedhje që përfaqëson vullnetin e maxhorancës së italianëve”, u shpreh ai duke mos bërë publik emrin e kryeministrit të ri. Në këtë mënyrë duket se ka përfunduar dhe ngërçi politik që ishte krijuar në Itali, vend i cili nuk ka krijuar ende një qeveri që prej zgjedhjeve të 4 marsit.

Ndërkohë, të hënën drejtuesit e Lega Nord dhe Lëvizjes 5 Yjet do të takohen me presidentin Mattarella ku dhe do të prezantojnë ekzekutivin e ri. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono