Zgjedhjet presidenciale, Talat Xhaferi: Nuk do të jem pjesë e fushatës

17:16 | 02/04/201917:160

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi ,deklaroi se zgjedhjet presidenciale të 21 Prillit do të jenë një sfidë për pjekurinë e kandidatëve dhe të forcave politike. Ai në një intervistë për Televizionin Klan Maqedoni tha se për shkak të postit që mban, nuk ka nuk do të jetë e kësaj fushate elektorale.

Kreu i Kuvendit, Talat Xhaferi, tha të hënën për Televizionin Klan se mbarëvajtja e procesit zgjedhor do të jetë në funksion të përshpejtimit të aderimit në familjen evropiane.

“Kanë peshë dhe rëndësi të veçantë këto zgjedhje për faktin se sugjerohet dhe është kërkesë e Uniponit Europian që zgjedhjet të jenë të lira, të ranueshme nga të gjithë, të drejat dhe të mundet të poentohet edhe një segment i asaj çka është rrugëtimi ynë për aderim në Unionin evropian”, tha ai.

I pyetur se a mendon që mund të damkosin procesin zgjedhor qëndrimet katërcipërisht të kundërta të kandidatëve lidhur me proceset që çuan shkurtimin e rrugëtimit drejt NATO-s e BE-së, Xhaferi tha se pret që zgjedhjet, përkundër dallimeve, të jenë konform standardeve ndërkombëtare.

“Në sistemet demokratike shumë partiake të ketë kandidatë më tepër dhe normale është të mos jenë i të njëjtit qëndrim. Por mbi të gjitha mendoj se kandidatë do t’i përmbahen kodeksit të cilën ditën e djeshme e kanë nënshkruar për fushatën me të cilën do paraqitetn para qytetarëve”, tha kreu i Kuvendit.

Numri një i kësaj legjislature parlamentare, ka komentuar edhe mundësinë që në raundin e dytë të mos arrihet censusi prej 40 për qind i daljes së qytetarëve në vendvotime. Në këtë rast, shpjegon ai, ndodh përsëritja e gjithë procesit zgjedhor, ndërsa konform Kushtetutës, është kryeparlamentari, ai që përkohësisht merr timonin e shtetit.

“Në situata kur nuk ka kryetar shteti më 5 Maj, detyrën e tij e ushtron kryetari i Parlamentit për aq kohë sa duhet të zgjasë procedura e rizgjedhjes së kryetarit të ri”, tha ai.

Duke komentuar përplasjen në distancë me ministren e Drejtësisë për mundësinë e mbledhjes së Kuvendit, në rast të arritjes së pëlqimit për ligjin e debatueshëm për Prokurorinë Publike, Xhaferi ritheksoi se do të mundohet të ndjekë praktikën e deritashme që të mos ketë seancë, për shkak të, siç tha, bartjes së fushatës në parlament.

“Kjo është çështje e praktikave paraprake. Janë situata që Kushtetuta sanksionon që parlamenti është në seancë ë pandërpre, në kuptimin e asaj çka janë kompetencat e parlamentit për situata emergjente, urgjente. Është bërë praktikë që në fushatë parazgjedhore 20 ditë të mos bëhet parlament që fushata mos të mbartet në parlament”, tha Xhaferi.

Kryetari i Kuvendit bëri publik vendimin e tij se për shkak të postit që ushtron, për shkak se nga momenti i ardhjes në ballë të parlamentit i ka pushuar aktivitetet partiake, nuk do to jetë pjesë e kësaj fushate presidenciale./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono