Zgjedhjet në SHBA, Twitter fshin mbi 10 mijë profile

11:42 | 03/11/2018

Pak ditë para zgjedhjeve të mesit të mandatit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, rrjeti social Twitter ka fshirë më shumë se 10 mijë profile, të cilat bënin apel për bojkotim të zgjedhjeve të 6 Nëntorit.

Zëdhënësi i rrjetit social Twitter konfirmoi se është ndërhyrë ndaj shumë profileve dhe aktiviteteve të tjera. Në një deklaratë për agjencinë e lajmeve Reuters, Ian Planket thekson se profilet automatike në këtë rast i përkisnin personave që mbështesnin demokratët në shtetet e bashkuara të amerikës, të cilët i bënin apel votuesve që të bojkotonin zgjedhjet e 6 Nëntorit për mesin e mandatit, rinovimin e Kongresit amerikan.

Profilet e fshira janë më shumë se 10 mijë dhe procesi i fshirjes ka nisur në fund të Shtatorit pasi Partia Demokratike në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kishte sinjalizuar disa mesazhe të dyshimta në Twitter, duke vënë në alarm rrjetin social. Një proces i ngjashëm nga ana e Twitter ka ndodhur dhe në vitin 2016 gjatë zgjedhjeve presidenciale amerikane. Në atë rast profilet e fshira shpërndanin informacione të rreme dhe ishin me mijëra./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono