Zgjedhjet e 30 Qershorit, raporti i OSBE/ODIHR: Armiqësia politike PD-PS minoi procesin

21:50 | 04/09/201921:500

Armiqësia politike, mungesa e reformës elektorale dhe pasiguria ligjore ishin disa nga aspektet që dëmtuan zgjedhjet vendore të 30 Qershorit. Kështu thotë raporti i misionit të OSBE/ODIHR, i cili mes të tjerash vë në dukje se procesi elektoral u karakterizua gjithashtu nga parregullsi në kontrollin e votuesve dhe me pengim të procesit të vëzhgimit.

Zgjedhjet vendore të 30 Qershorit u mbajtën në një situatë të rëndë politike dhe institucionale, që rridhte nga armiqësia e tejzgjatur mes Partisë Socialiste në pushtet dhe asaj Demokratike në opozitë.

Kështu vlerëson raporti i OSBE/ODIHR, sipas të cilit pasiguria ligjore dhe përballja mes institucioneve minoi besimin publik tek procesi dhe legjitimitetin e tij. Raporti vë në dukje se si disa ditë përpara zgjedhjeve, protestuesit e opozitës në disa zona të vendit sulmuan administratën elektorale, duke përdorur akte dhune dhe në disa raste zjarrvënie.

Gjithashtu, më e rëndësishme, mungesa e një marrëveshjeje politike pengoi progresin e reformës elektorale, duke lënë shumicën e rekomandimeve të ODIHR-it të paplotësuara, përfshirë këtu ato që kanë të bëjnë me depolitizimin e administratës elektorale, transparencën e financave të fushatës dhe efikasitetin e zgjidhjes së kontesteve.

Gjithashtu, vijon raporti, balanca e rekomanduar politike në administratën elektorale nuk u arrit pjesërisht për shkak të vendimit të partive të opozitës për të mos emëruar komisionerë dhe qëndrimit të KQZ-së se vetëm partitë që merrnin pjesë në garë mund të kishin përfaqësues. Raporti kritikon KQZ-në se interpretoi ligjin në mënyrë të paqëndrueshme dhe në vija të përgjithshme.

Nga ana tjetër, votuesit nuk patën shumë alternativa për shkak të bojkotit politik nga partitë e opozitës. Transparenca e eventeve të fushatës elektorale është një tjetër aspekt që preket në raportin e ODIHR-it, ku thuhet se ajo ishte e ulët, me përjashtim të mitingjeve të kryeministrit, ku ai ishte folësi kryesor.

Edhe praktika e ndjekur nga Partia Socialiste, që u dërgonte mediave kronika të gatshme minoi informimin real të qytetarëve. Gjithashtu, votuesit jo gjithmonë u kontrolluan për gjurmën e bojës, një praktikë kjo e konstatuar në 21 për qind të procesit të vëzhgimit dhe jo gjithmonë u ngjyrosën me bojë përpara se të hidhnin votën në kuti.

Votimi familjar dhe ai në grup ishte një tjetër problem, i konstatuar në kuotat e 10 dhe 2 për qind të procesit të vëzhgimit. Gjithashtu, nënvizon raporti, firma thuajse identike dhe përpjekje për të influencuar votuesit u konstatuan në 3 për qind të rasteve.

Ndërsa në 16 për qind ekspertët e huaj vunë re të njëjtin person që u rekomandonte shumë qytetarëve se si të votonin. Në përfundim, raporti rekomandon kryerjen e reformës zgjedhore në Shqipëri sipas linjave të OSBE-së dhe kritereve të institucioneve të tjera ndërkombëtare për të plotësuar standardet për zgjedhje demokratike.

Gjithashtu, ai u bën thirrje agjencive ligzbatuese që të hetojnë të gjitha dyshimet për shkelje elektorale në mënyrë tërësore, të shpejtë dhe transparente.

/ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono