Zgjedhjet e 30 Qershorit, KQZ regjistron kandidatët e “Bindjes”

16:06 | 20/05/2019

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka regjistruar kandidatët për kryetarë bashkie të subjektit zgjedhor “Bindja Demokratike”. Por ky vendim hasi në kundërshtinë e përfaqësuesve të Partisë Demokratike, të cilët thanë se dokumentacioni i plotësuar nga “Bindja”, nuk është i plotë.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka regjistruar kandidatët e propozuar nga Bindja Demokratike për kryetarë bashkie për garën elektorale të 30 Qershorit. Vendimi i cili regjistroi 4 vota pro dhe 1 kundër u bazua mbi dokumentacionin e depozituar nga kjo forcë politike se ka një deputet në parlament, Andi Përmetin dhe mbështetjen e një të dyti, Lefter Koka.

Vota kundër e kreut të këtij komisioni Klement Zguri, mbështeti leximin që demokratët i bëjnë nenit 68 të Kodit Zgjedhor, sipas të cilit subjekti zgjedhor që të regjistrohet duhet të ketë të ekzistojë të paktën 6 muaj dhe të ketë një deputet.

“Logjika e dispozitës është që një subjekt që kandidon që çon kandidatura duhet të ketë mbështetje të vërtetuar. Duhet që subjekti të ekzistojë 6 muaj para zgjedhjeve. Duhet ose të mbledhë mbështetjen e 1% të listës së votuesve ose të jetë i certifikuar më parë në zgjedhje dhe të zotërojë ose një mandat deputeti 6 muajt e fundit, ose një mandat këshilltari gjashtë muajt e fundit”, u shpreh Ivi Kaso.

Por anëtarësia e këtij komisioni solli në vëmendje një precedent të ngjashëm më atë të “Bindjes”.

“Vërtetojmë se zoti Gazmend Oketa është deputet i legjislaturës së shtatë në Kuvendin e Republikës së Shqipërisë dhe është përfaqësues i partisë “Fryma e Re Demokratike” në Kuvend. Pra vërtetimi është lëshuar në emrin personal të deputetit, ka të deklaruar që mbështet një forcë politike, katër muaj përpara mbledhjes së Këshillit të Vërtetimit dhe institucioni e ka quajtur të rregullt. Asnjë nga palët nuk ka pasur kontestime”, tha anëtari i KQZ-së, Bledar Skënderi.

Përpos debateve mbi statusin e partisë demokratike në mbledhjet e KQZ, nënkryetari i këtij komisioni sfidoi sekretarin për çështjet ligjor Ivi Kaso të apelojë këtë vendim të KQZ-së./ABC News Albania 24/7


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono