Zelanda e Re ndryshon ligjin e armëve

09:59 | 18/03/201909:590

Pas deklaratës së qeverisë së Zelandës së Re se shumë shpejt do të miratohet një moratorium për armëmbajtjen, qytetarët kanë vendosur t’i dorëzojnë vullnetarisht. Ndërkohë autori i masakrës së Kristçërç ka pushuar nga puna avokatin e tij duke thënë se do të mbrohet vetë.

Kryeministrja e Zelandës së re, Jasinda Ardern, paralajmëroi se brenda dhjetë ditësh do të publikohet një reformë për shitjen e armëve. Disa qytetarë kanë vendosur të dorëzojnë vullnetarisht armët e tyre ndërkohë. Njëkohësisht në vend do të nisin hetimet dhe për shërbimin e inteligjencës. Brenton Tarant, supremacisti australian autor i masakrës së Kristçërç ku humbën jetën 50 persona, nuk rezultonte i skeduar.

Sipas policisë Tarant ka vepruar i vetëm por mund të ketë pasur dhe bashkëpunëtor. Shqetësimi qëndron në faktin se shërbimet sekrete të Zelandës së Re ishin përqendruar më shumë seç duhet tek komuniteti mysliman për të hetuar rreth planeve të mundshme për sulm

Organizatorët e panairit më të rëndësishëm të armëve në vend, në program për në 23 Mars, kanë vendosur  të anulojnë manifestimin në shenjë respekti për viktimat e sulmeve në dy xhamitë.

Ndërkohë mediat vendase raportojnë se Tarant ka pushuar nga pina avokatin e tij dhe ka ndërmend të mbrohet vetë para gjykatësve. Po sipas metodave ideja është që 28-vjeçari të transformojë procesin në një mjet për propagandën supremaciste. Avokati deklaroi se Tarant ishte i kthjellët dhe i qëndrueshëm mendërisht pavarësisht bindjeve të tij ekstremiste./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono