Zelanda e re do të bllokojë shitjen dhe përdorimin e qeseve plastike

16:47 | 10/08/2018

Brenda vitit 2019 qeset plastike do të hiqen nga qarkullimi në Zelandën e re. Kryeministrja e vendit u shpreh se vendimi u mor për mbrojtjen e mjedisit.

Zelanda e Re do të ndalojë përdorimin e qeseve plastike brenda vitit të ardhshëm në përpjekje për të mbrojtur ambjentin. Kryeministrja e vendit Jasinda Ardern konfirmoi se banorët përdorin me qindra miliona qese plastike në vit. Dy supermarketet më të mëdha në Zelandën e Re kishin deklaruar se do të eliminonin gradualisht qeset e plastikës Brenda këtij viti.

Rritet në këtë mënyrë numri i vendeve që kanë marrë masa për të ndaluar apo kufizuar përdorimin e qeseve plastike, mes të cilave Franca, Belgjika, Kina, Hauaji dhe Kalifornia. Ndërkohë që një zinxhir supermarketesh në Australi pas protestave të shumta të klientëve pasi ishin hequr nga përdorimi i qeseve plastike, është detyruar të kthejë vendimin e tij duke i futur sërish në përdorim. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono