Zbulohet pas 30 vitesh vrasësi serial

17:51 | 19/09/201917:510

Autoritetet në Korenë e Jugut besojnë se kanë zgjidhur çështjen e një vrasësi serial, i cili përdhunoi dhe vrau 10 femra rreth 30 vjet më parë.

Sipas testeve të ADN-së, të paktën tre prej vrasjeve lidhen me një 56-vjeçar të quajtur Lee Chun-jae. I dyshuari është duke vuajtur një dënim me burgim të përjetshëm për shkak se përdhunoi dhe vrau motrën në vitin 1994.

Ai i ka mohuar të gjitha akuzat për vrasjet e 7 femrave të tjera. Viktimat ishin adoleshente dhe gra deri në moshën 70-vjeçare.

Policia hetoi rreth 21.000 persona dhe krahasoi gjurmët e gishtërinjve të më shumë se 20.000 të tjerëve, por pa sukses. Viktimat, sipas të përditshmeve koreane, ishin mbytur me çorape.

Ngjarjet e asaj kohe ishin frymëzim i krijimit të Memories of Murder (Kujtimet e vrasjes), i cili është një prej filmave më të suksesshëm në Korenë e Jugut.

/abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono