Zbulohet burim i ri nafte në Shqipëri

22:00 | 24/05/201922:000

Zbulohet një burim i ri i naftës në vendin tonë. Kompania amerikane Shell, konfirmon potenciale të mëdha nafte në Shpirag. Kryeministri Rama e cilëson ketë lajm si një zhvillim të rëndësishëm për ekonominë tonë.

Kompania amerikane Shell ka arritur të zbulojë rezerva të mëdha nafte dhe gazi në Shqipëri, në pusin Shpirag-4, prane Beratit.

Në një njoftim për shtyp, kompania bën të ditur se Zbulimi i Shpiragut për Shell është i pari në tokë në një brez tektonik të rrudhosur dhe të mbihypur në Shqipëri.

“Ne jemi të gjithë të kënaqur që këto testime të para kanë konfirmuar potencialin e këtij zbulimi dhe presim të rrisim biznesin tonë në Shqipëri.” thuhet ne njoftimin e  kompanisë Shell.

Shell vlerëson se pusi ka një potencial të madh të prurjeve të naftës që do të çojë në rritje të investimeve të kompanisë në Shqipëri.

Testimi disa ditor i pusit u krye sipas pritshmërive, me një prurje potenciale disa mijëra fuçi nafte në ditë.

Hapi tjetër në programin vlerësues është kryerja e një testimit vlerësues të gjatë në pusin Shpirag-4, pasuar nga shpimi vlerësues në pusin Shpirag-3. Paralelisht Shell planifikon të kryejë shpime pusesh të tjerë vlerësues brenda blloqeve ku ka të drejta për të testuar potencialin e tyre.

Kryeministri Rama e ka cilësuar këtë zbulim si “lajm fantastik për rritjen e nesërme të ekonomisë së vendit”. Ai konfirmon në një reagim në rrjetet sociale, se kompania Shell vijon investimet për te zbuluar burime të reja.

Zbulimi i Shpiragut u konfirmua në vitin 2013 nga pusi Shpirag-2, i cili tregoi prezencën e një kolone të lehtë nafte në të paktën 800 m në rezervuar.

Shell zotëron 100% të interesave në bllokun 2 dhe 3 dhe do të marrë efektivisht 100% të të drejtave në Bllokun 4 përgjatë vitit 2019. Hapësira e përbashkët e Bllokut 2-3 dhe Bllokut 4 është 4084 km2.

Brenda kësaj hapësire janë identifikuar burime të tjera të mëdha hidrokarburesh, ende të pavlerësuara, por që sigurojnë mundësi për aktivitete të mëtejshme eksploruese./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono