Zbulohen skeletet e 14 mamuthëve të rënë në kurthe njerëzish

18:09 | 08/11/201918:090

Zbulohen 14 skelete të lashta të mamuthëve në Meksikë. Raportohet se janë bërë nga kurthet që ndërtoheshin nga njerëzit rreth 15, 000 vjet më parë. Dy gropat janë të thella rreth 1.7m dhe 25m në diametër.

Arkeologët hedhin ide se njerëzit e hershëm i vrisnin mamuthët në raste se lendoheshin. Ky zbulim i bërë së fundmi me më shumë se 800 eshtra të mamuthëvë, mund të ndryshojë kuptimin se si njerëzit gjuanin kafshët e mëdha. Dy gropa në Tultepec në veri të Meksikës së Qytetit janë kurthet e para që janë zbuluar, shkruan BBC. Gjuetarët e asaj kohe mund të kenë bashkuar gjitarët me madhësinë e elefantit në gracka duke përdorur pishtarë dhe degë.

_109563908_mediaitem109563907

/abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono