Zaev: Të miratohet sa më shpejt ligji për prokurorinë publike

16:05 | 23/08/201916:050

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev bëri apel që të miratohet sa më shpejt ligji për prokurorinë publike. Kreu I ekzekutivit premtoi se të gjithë ata që kanë shkelur ligjin do të vihen përpara përgjegjësisë.

Secili që e  ka shkelur ligjin duhet të përgjigjet. Kështu është shprehur Kryeministri Zoran Zaev pas mbledhjes së mbrëmshme të Këshillit Qendror të socialdemokratëve. Ai u ka bërë thirrje partive politike që sa më shpejt t`i përafrojnë qëndrimet dhe të miratohet Ligji për Prokurorinë Publike, ligj ky që është në seancë parlamentare, të martën.

Kryeministri Zoran Zaev, lidhur me vendimin për pasardhës të Janevës, bëri thirrje  që për këtë çështje të reagohet sa më shpejt, në përputhje me ligjet për ushtruesin e detyrës Prokuror Special Publik, dhe apelon deri të VMRO-DPMNE-ja dhe te LSDM-ja t’i përafrojnë qëndrimet për Prokurorinë Publike.

“Kjo është një arsye më shumë, sidomos për politikanët, sa më shpejt t’a miratojmë ligjin për Prokurori Publike. I motivoj të gjithë, edhe nga VMRO-DPMNE edhe nga LSDM, sa më shpejt të fillojnë me punë, sepse ditët janë të numëruara, ndërsa ligji është dorëzuar në Kuvend ditën e martë, dhe mandati i PSP-së mbaron më 15 shtator. Kemi kapacitet si shtet t’a miratojmë këtë ligj, arsye shtesë është që PSP-ja është pa kryeprokurore, dhe është arsye institucionet e sistemit të vazhdojnë të punojnë më shumë“, theksoi Zaev.

Edhe pse u paralajmërua për sot takimi i grupeve të punës së partive politike që po punojnë në ligjin për Prokurorinë Publike, i njëjti është anuluar dhe është caktuar për të hënën.  /ABC News Albania 24/7    

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono