Zaev i përgjigjet Mickokski: Në janar bëhemi anëtare e 30-të e NATO-s

20:48 | 16/11/201920:480

Lideri i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski ka drejtuar akuza ndaj qeverisë lidhur me reformat në vend.

“Duhet të gjeneroni edhe më shumë vlera. Nëse ata shohin se nuk respektoni marrëveshjet, ekziston mundësia që sërish të riktheheni në ato kapituj ku ishit”, u shpreh kryetari i VMRO-DPMNE.

Nga ana tjetër për Kryeministrin Zaev nuk ka dilemma se vendi do ti fillojë negociatat me Bashkimin Europian. Ai në një tribunë partiake në Veles theksoi se në Janar Maqedonia e Veriut do të bëhet anëtarja e 30-të e NATO-s.

“Dje pata rastin të bisedoj edhe me Kryeministrin spanjoll. Spanja do të formojë shpejt qeverinë. Do të kemi ratifikimin që e presim. Në fund të nëntorit Franca do ta përfundojë në parlament. Do të ratifikohen të gjitha protokollet, ku në mënyrë solemne, besoj në Janar, parlamenti ynë do ta bëjë ratifikimin e fundit dhe do të bëhemi anëtarja e 30-të e NATO-s”, deklaroi Zaev.

NON-PAPER-i është në fazë të shqyrtimit, kurse Franca propozon që vendimi për metodologjinë e re të miratohet deri në Janar, që sipas ekspertëve në Shkup është një periudhë e shkurtër. Vëzhguesit thonë se dokumenti nuk ka detaje të saktësuara dhe se tani BE-ja ka mekanizma që të ndëshkojë kandidatët që nuk i bëjnë detyrat e shtëpisë./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono