Ylli dhe planeti i Shqipërisë, BNA na jep të drejten t’i emërtojmë

16:50 | 12/09/201916:500

Shqipëria do të ketë yllin dhe planetin e saj. Bashkimi Ndërkombëtar i Astronomëve i jep të drejtën vendit tonë të përfaqësohet duke emërtuar këto trupa qiellorë. Aktualisht shqiptarët kanë propozuar rreth 100 emra të ndryshëm.

Tungjatjeta, Iliria, Skënderbeu.

Shqipëria do të ketë yllin dhe planetin e saj dhe ai mund të mbajë një nga këto emra, pjesë e listës me rreth 100 propozime të vetë shqiptarëve.

Astrofizikantia Mimoza Hafizi na tregon se Bashkimi Ndërkombëtar i Astronomëve që zotëron të drejtat për emërtimin e çdo trupi qiellor, me rastin e 100 vjetorit të krijimit, i jep të drejtë vendit tonë të përfaqësohet me yllin dhe planetin e tij.

Shqiptarët mund të vijojnë të dërgojnë propozimet e tyre bazuar mbi disa kritere.

Ylli ndodhet 416 vite dritë larg nesh, në konstelacionin e Luanit të Vogël. Planeti që sillet rrotull atij na tregon astrofizikantja Hafizi është qindra herë më i madh se Toka dhe është zbuluar në vitin 2011.

Shumë shpejt ylli me kordinata HD 82666 do të mbajë emrin që do t’i vendosin shqiptarët. /ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono