Xhihadistët përleshje të armatosur, sulmojnë bazën ushtarake amerikane

21:28 | 30/09/201921:280

Xhihadistët në Somali kanë sulmuar të hënën një bazë ushtarake ku trupat amerikane stërvisin komandot vendas.

Banorët e zonës, të cituar nga mediat ndërkombëtare, kanë raportuar për shpërthime dhe të shtëna gjatë sulmit, i ndodhur në rajonin jugor Shabelle.

Grupi militant Al Shabab mori përsipër përgjegjësinë e atentatit, gjatë të cilit përdori edhe një makinë-bombë për të depërtuar brenda në bazë dhe më pas futi luftëtarët e tij.

Autoritetet ushtarake deklaruan ndërkohë se, xhihadistët u zmbrapsën nga trupat e pranishme në bazë, pa arritur të avanconin shumë.

Për fat të mirë nga sulmi nuk pati viktima në radhët e ushtrisë somaleze dhe trupave amerikane.

Përmes një deklarate, ambasadori amerikan vlerësoi vigjilencën dhe reagimin e shpejtë të ushtrisë vendase.

“Ky sulm tregon sërish se militantët e Al Shabab kundërshtojnë ecurinë drejt paqes dhe prosperitetit në Somali”, tha ambasadori./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono