Xherdan Shaqiri nuk udhëton për në Beograd me Liverpulin

16:27 | 05/11/2018

Xherdan Shaqiri nuk do të udhëtojë në Beograd për ndeshjen e Liverpulit në Champions. Klubi anglez nuk deshi të rrezikonte konflikt me tifozët serbë, që mund ta sulmonin shqiptarin e Zvicrës.

Festimi pas këtij goli thuhet se e bëri të pamundur. Shqiponja e bërë me duar në rrjetën e Zvicrës ndaj Serbisë, mund të quhet arsyeja kryesore që Xherdan Shaqiri nuk do të jetë në Beograd me Liverpulin për ndeshjen e Championsit.

Shqiptari i Zvicrës u sulmua shumë, në Serbi, por edhe në vendin e tij, ndërsa trajneri Jurgen Klop mori vendimin për të mos e marrë me vete në udhëtimin e fundit.

“Duam që të përqëndrohemi vetëm tek futbolli, – u shpreh Klopi, – do të shkojmë në një qytet të shkëlqyer si Beogradi dhe duam që të japim vetëm mesazh sportiv”.

Nëse Shaqiri do të shkonte me skuadrën, pritej reagim i ashpër i grupimit të tifozëve ultras të Zvezdës, të njohur me emrin “Delije”, dhe që janë në gjendje të krijontë trazira, ashtu si ata të Partizanit të Beogradit.

Frika në kryeqytetin e Serbisë ishte e madhe, siç u pa edhe vitin e kaluar kur Skënderbeu luajti ndaj Partizanit në Ligën e Europës.

Mediat serbe i dhanë jehonë lajmit.

“B92” shkroi thjesht: Klopi e pohon që Liverpuli nuk do ta marrë Shaqirin me vete në Beograd!

“Kurir” bëri më shumë koment: Shaqiri nuk do ta shohë ferrin e “Marakanës”! Shqiptari mbetet në Angli, dhe trajneri Klop thotë: Na thanë se çfarë pritjeje do t’i bëhej atij!

Mungesa e Shaqirit pritet të jetë një minus për anglezët.

Ai luajti shumë mirë në ndeshjen e parë ndaj Zvezdës në “Anfild”, fituar 4-0 nga Liverpuli, dhe ka qenë në formë të shkëlqyer gjatë këtij sezoni.

Shqiptari i Zvicrës ka shënuar gola, ka shërbyer pasime vendimtare dhe ka fituar minutazh gjithnjë e më të madh në fushë. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono