Xherdan Shaqiri firmos kontratën me Liverpool

17:42 | 17/07/201817:420

Xherdan Shaqiri ndërpret para kohe pushimet dhe shkon të nënshkruajë kontratën me Liverpulin. Shqiptari i Zvicrës kaloi ditën e parë në klubin e madh anglez.

Mos u habisni për shiun, jemi në Angli.

Gjithsesi, edhe këtu luhet futboll, dhe pikërisht për këtë ka ardhur deri në Liverpool, Xherdan Shaqiri.

Shqiptari i Zvicrës mbërriti në qytetin verior, sikur të ishte një udhëtar i zakonshëm, pa kamerat e fotoaparatet, gazetarët dhe tifozët nëpër rrugë.

26-vjeçari me origjinë nga Kosova vishet në një dhomë hoteli, dhe nuk u përgjigjet pyetjeve.

“Duhet që të flas me trajnerin, ai po më pret”, – thotë shkurt.

Del shpejt nga hoteli dhe hipën në makinë.

Pastaj nyn në një derë të vogël.

Aty bëhet vizita mjekësore.

Një kontroll i zemrës, pastaj një skaner, për artikulacionet, kockat, gjithçka.

Një kontroll disi i gjatë, por i pashmangshëm.

Aty, edhe fotografi i klubit, Xhoni.

“Kënaqësi t’iu takoj”.

Duhet të jesh gati për fotot dhe Shaqiri gatitet.

Ja edhe testi neuro-psikometrik, që shërben për reflektin e reagimit, kujtesën dhe shpejtësinë e lëvizjes së syve.

Këto bezdi tani përfunduan, dhe Xherdani është gati për në kompleksin e klubit, “Melvud”, aty do të nënshkruhet edhe kontrata.

“Doja të vija 4 vjet më parë, ndaj jam i lumtur që ndodhem tani në këtë klub të madh”.

Lojtari i parë që takoi ishte Van Dajku.

Më pas, të tjerët, me radhë, ata me të cilët do të luajë për 5 sezonet e ardhshme, nëse kontrata respektohet deri në fund.

Nuk mund të mungonte intervista zyrtare për televizionin e Liverpool-it.

Më pas nënshkrimi dhe prezantimi.

Ja dhe takimi me Jurgen Klopin, një nga arsyet për të cilën Shaqiri zgjodhi “Anfildin”, aty ku shpreson të fitojë trofe./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono