Xhaçka vizitë zyrtare Rumani

09:30 | 01/11/201809:300

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, kreu një vizitë zyrtare në Rumani. Ajo u prit nga kryeministrja Dăncilă dhe homologu i saj Fifor. Rumania vlerësoi rolin e Shqipërisë si faktor stabiliteti në rajon. Ndërkohë Xhaçka dhe homologu rumun shprehën vullnetin për të forcuar bashkëpunimin e ri në fushën e mjekësisë ushtarake dhe për trajnimin e forcave speciale dhe ato detare.

Ministrja e Mbrojtjes mori mbështetjen e kryeministres rumune për hapjen e negociatave me BE. Vitin e ardhshëm, Rumania do të marrë presidencën e radhës të Bashkimit Europian. Xhaçka shoqërohej në këto takime nga ambasadori i Shqipërisë në Rumani, Ilir Tepelena.

/abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono