“Wenger, gjeni i futbollit dhe një baba i dytë!”

23:43 | 09/10/201923:430

Arsene Wenger mori mbrëmë titullin “Legjendë e Futbollit”, një vlerësim shumë i lartë për të. Ish-trajneri i Arsenalit fitoi gjithçka në Angli, duke qenë një nga trajnerët më të suksesshëm. Arsenalin e drejtoi për plot 22 vite, ku fitoi tre herë Premier League, 7 herë FA Cup dhe 7 herë Community Shield.

Wenger duke marre titullin “Legjende e Futbollit”, nga fituesi i Topit te Arte, George Weah

Gjithashtu, Arsenali i Wenger është i vetmi ekip në historinë e Premier League që e ka mbyllur sezonin pa asnjë humbje. Trajnerit francez i ka munguar vetëm trofeu i Champions League, por i ka shkuar shumë pranë, në atë finale të humbur kundër Barcelonës në vitin 2006.

Ish-mesfushori i Arsenalit, Jack Wilshere, i ka thurur elozhe teknikut francez, duke thënë: “Ai është një gjeni. Çdo ditë vinte i inspiruar në stërvitje, na tregonte idetë që kishte. Mbaj mend një mëngjes, e gjeta në zyrë. “Bos, nuk ke fjetur mbrëmë?” Nuk m’u përgjigj, thjesht nxitoi për të më treguar një stategji që kishte menduar gjatë gjithë natës.

Ai për mua është trajneri më i mirë i të gjitha kohërave, një fitues i lindur dhe një njeri me motivim të rrallë. Me ne lojtarët, ishte fantastik, si një baba i dytë. “Besoni vetëm te vetja juaj”, na thoshte gjithmonë. Shumë lojtarë që janë sot profesionistë janë vetëm për meritë të Wenger”, përfundoi ish-mesfushori./abcnews.al

Trajneri Wenger dhe mesfushori Jack Wilshere (2013/14)

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono