We welcome Albania into the EU but first replenish the conditions, stated the Swedish Foreign Minister

14:56 | 19/11/201914:560

Internationalists continue to reiterate their request to the political parties in Albania in order to advance the reform and increase citizens’ confidence in the justice system.

This time the announcement comes from Swedish Foreign Minister Ann Linde, which was hosted at a meeting in Tirana by the acting minister for Europe and foreign affairs Gent Cakaj.

Sweden supports Albania in the process of joining the European Union but initially expects to see the conditions fulfilled.

Acting Minister for Europe and Foreign Affairs, Gent Cakaj was critical about the European Union and  regarding access to Kosovo.

Visit of the Minister of Foreign Affairs of Sweden to Tirana it also comes within the 50th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono