Vucic, Zaev and Djukanovic in Durres, Rama acquainted leaders with earthquake damage

10:27 | 21/12/201910:270

Serbian President Aleksandar Vucic, Prime Minister of Northern Macedonia Zoran Zaev and Montenegrin President Milo Djukanovic have been in Albania since yesterday in the framework of the Balkan Mini-Schengen conference.

This morning, the three Balkan leaders and Prime Minister Edi Rama visited Durres.

The head of government has briefed Balkan leaders on the damage caused by the tragic November 26 earthquake.

Meanwhile,the “Leaders’ Session” will take place at 10:00. At 12:00 will be followed by Plenary Session with the participation of delegations. While at 1:15 pm on Saturday, activities will conclude with the joint press conference, which will take place at the same place, at the hotel Rogner, Tirana.

Protests against Vucic in Tirana are also expected to continue today./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono