Vuçiç takime me Palmer dhe Reeker: Ju e dini kushtin për dialogun me Kosovën

12:27 | 25/09/201912:270

Presidenti i Serbisë është takuar në Nju Jork me diplomatët e lartë amerikanë Palmer dhe Reeker me të cilët ka biseduar për mundësinë e rifillimit të dialogut me Kosovën pas heqjes së taksës nga ana e Prishtinës.

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç është takuar në Nju Jork me Ndihmës Sekretarin e Shtetit, Philip Reeker dhe të Dërguarin Special për Ballkanin Perëndimor Matthew Palmer, me të cilët ka diskutuar për mundësinë e heqjes së pengesave për vazhdimin e dialogut Prishtinë-Beograd.

Vuçiç u shpreh se Serbia është e gatshme të rikthehet në tryezën e dialogut pas heqjes së taksës, pasi siç tha ai “me të vërtetë mbron arritjen e një kompromisi të vërtetë dhe të qëndrueshëm në zgjidhjen e çështjeve të Kosovës. Kompromisi gjithashtu duhet të marrë parasysh interesat e serbëve atje, si dhe ruajtjen e interesave kombëtar dhe shtetëror të Serbisë”.

Në takim u diskutua edhe për situatën në Ballkanin Perëndimor dhe u ra dakord që paqja dhe stabiliteti janë thelbësore për përparimin politik dhe ekonomik, si dhe rrugën evropiane të të gjithë rajonit.

Në Nju Jork me dy zyrtarët e lartë amerikanë, Philip Reeker dhe Matthew Palmer është takuar edhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ndërsa tema e diskutimeve ishin zhvillimet e fundit politike në Kosovë./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono