Vuçiç reagon për “refuzimin” e Telekom Serbia në Shqipëri

19:22 | 07/10/201819:220

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka reaguar pasi ka mersuar se shteti shqiptar nuk e mirëpret investimin e Telekom Serbia për të blerë aksionet e kompanisë T-Mobile. I pyetur nga gazetarët kreu i shtetit serb shprehu habinë se përse një biznesi me kapital serb i mbyllet dera, edhe pse është ofertuesi më i lartë.

Telekomi serb është i interesuar të blejë Telekomin shqiptar, por Beogradi vlerëson se pengesë është bërë politika.

Presidenti serb, ka thënë gjatë promovimit të një fabrike se për investitorët është gjë e mirë që kjo të ndodhë, por i është thënë se kjo nuk mund të ndodhë. Një refuzim i tillë për presidentin serb do të thoshte se paratë serbe nuk janë të mirëpritura në Shqipëri.

Aleksandër Vuçiç, President i Serbisë: “Kam dëgjuar se kemi dhënë ofertën më të mirë, por ministri ka thënë se Serbia nuk mund ta blejë Telekomin. Nuk dua të besoj në këtë derisa të mos shoh raportet. Kjo do të thoshte se jo vetëm investitorët serbë, por edhe të tjerët nuk janë të mirëpritur nëse paratë i ndajmë në serbe apo gjermane. Paratë në fund nuk mund të ndalohen dhe ne kemi dy herë më pak papunësi se Shqipëria. Do ta blejmë në ndonjë vend tjetër, por kjo flet vetëm për ta”.

Por, Vuçiç ia ka lënë mundësinë që të informohet zyrtarisht për këtë çështje. Shtypi serb thotë se oferta e Telekomit serb është refuzuar. Vuçiç deklaroi se do t’ia shiste çdo kompani shqiptarëve që ofrojnë më shumë se sa kompanitë e tjera.

Telekomi serb është pjesërisht në pronësi të shtetit, por operon si një nga tre kompanitë kryesore serbe./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono