Vuçiç në Kinë: Pekini nuk ushtron presion ndaj nesh

13:20 | 25/04/2019

Gjatë vizitës së tij në Pekin, presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, u shpreh se një fuqi e madhe si Kina, e respektonte vendin e tij dhe nuk ushtron presion, në ndryshim nga disa vende të tjera.

Duke folur në një panel të organizuar nga partia komuniste kineze në Pekin, presidenti i Serbisë ALeksandër Vuçiç theksoi se bashkëpunimi mes njerëzve nuk duhet trajtuar si një çështje anshmërie, por si një bazë për të ndërtuar të gjitha bashkëpunimet e tjera

Në fillim të fjalës së tij, kreu i shtetit serb i tha audiencës se ishte takuar me homologun kinez dhe sekretarin e përgjithshëm të partisë komuniste kineze, Xi Jinping, dhe kishin biseduar për çështje shumë të rëndësishme.

Vuçiç shtoi se bashkëpunimi I shkëlqyer mes dy vendeve do të vazhdojë. Ai tha se Serbia ishte një vend relativisht i vogël në Ballkanin Perëndimor dhe në zonën ndërkombëtare Kina ka partner shumë më të rëndësishëm. Por ka diçka më special që lidh këto dy vende, sipas tij, partia komuniste në Kinë dhe ajo progresiste serbe, më të mëdhatë në vendet përkatëse.

Sipas tij, politikat e ndjekura nga presidenti kinez janë shumë më të suksesshme se të kujtdo tjetër në botën moderne.

Vuçiç përmendi faktin se Serbia është në rrugën e saj drejt Bashkimit Europian, dhe këtu Kina bën dallim nga vendet e tjera pasi nuk i ushtron presion vendit të tij, por përkundrazi e trajton me respekt.

Duke iu referuar tregtisë, Vuçiç tha se aktualisht vendi i tij po vuan nga disa bllokada, referuar ndoshta taksës prej 100 për qind të vendosur nga qeveria e Kosovës. Por sipas tij është fat që Serbia mund të mbështetet në një vend të madh si Kona, një partnere shumë strategjike për të ardhmen./abcnews.al



Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F




Kontakt

Telefono