Vuçiç në Bullgari: Problemi i Kosovës të zgjidhet me kompromis

15:10 | 23/02/2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha në Sofje se Serbia dëshiron që problemi i Kosovës zgjidhet me kompromis. Gjithashtu falenderoi homologun e tij bullgar, Rumen Radev, për mbështetjen që i jep Serbisë në rrugën e saj europiane.

Duke vënë në dukje se anëtarësimi i Serbisë në BE do të bëhet deri në vitin 2025, Vuçiç nënviozi se Beogradi do të bëjë gjithçka vetëm për të përmbushur të gjitha kriteret. Megjithatë ai u shpreh se Serbia ka një kriter shtesë, i cili nuk ekziston në vendet e tjera të BE-së, dhe kjo është zgjidhjen e problemeve me Kosovën.

Praktikisht, zyrtarëve të Beogradit i është bërë e qartë se pa njohjen e pavarësisë së Kosovës nuk ka anëtarësim në Union./abcnews.al
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono