Vuçiç me mision në Vatikan: Të mos e njohin Kosovën

12:03 | 12/09/201912:030

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç ka bërë të qartë se në takimin e të shtunës me Papa Françeskun në Vatikan do i kërkojë atij që të mos e njohë pavarësinë e Kosovës.

Aleksandër Vuçiç, kreu i shtetit serb, ndodhet në Romë ku të shtunën do të nisë një vizitë zyrtare në Selinë e Shenjtë, e do të takohet me Papa Françeskun dhe Kardinalin Pietro Parolino. Pak para nisjes duke iu drejtuar gazetarëve ai u shpreh se do i lutej Papa Françeskut që të mos e njohë pavarësinë e Kosovës.

Kohët e fundit Beogradi është kritikuar për fushatën që po ndjek për tërheqjen e njohjeve që i janë bërë shtetit të Kosovës, si dhe presioneve që të mos ketë njohje të tjera. Këto përpjekje nuk kanë ndalur, por madje është bërë dhe kërkesë e vazhdueshme që Kosova të mos pranohet në Interpol./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono