Vuçiç heq dorë nga drejtimi i Partisë së tij: Njeriu duhet ta dijë kur është koha të largohet

14:12 | 30/12/201914:120

Presidenti serb Aleksandër Vucic deklaron se do të heqë dorë nga drejtimi i partisë së tij vitin e ardhshëm, për ta lënë atë në dorën e të rinjve. Zyrtarët e partisë thonë se është shumë i vështirë të ndryshohet vendimi i Vucic, i cili dëshiron të propozojë edhe pasardhësin e tij në krye të parties progresiste serbe.

Presidenti serb Aleksandar Vucic ka konfirmuar se nuk do të drejtojë më Partinë Progresiste Serbe (SNS) që nga 2020-ta. Vucic tha se njeriu duhet ta dijë kur është koha të largohet. Vuçiç konfirmoi se se nuk ka dyshim se ai nuk do të kandidtojë për kryetar partie në 2020 dhe se ky nuk është më sekret.

Ndërkohë, zyrtarja e Partisë Progresiste Serbe (SNS), Kryetarja e Parlamentit serb, Maja Gojkovic, tha të hënën se do të ishte shumë e vështirë të ndryshohej vendimi i kryetarit të partisë dhe të shtetit, Aleksandar Vucic, për të mos kandiduar për kryetar partie në qershor.

“Lutja ime dhe shumica e anëtarëve të SNS ishte që ai të kandidojë për kryetar të partisë në qershor. Unë mendoj se do të jetë shumë e vështirë për ne të ndryshojmë vendimin e tij,” tha Gojkovic për TV Happy.

Gojkovic tha se Vuçiç, në një seancë të Bordit Kryesor të SNS (SHP), deklaroi se ai dëshironte që kryetar partie të ishte dikush i ri, të cilin ai personalisht do ta propozonte.

Vuçiç tha se kushdo që dëshiron mund të kandidojë brenda dhe jashtë propozimit të tij,” tha Gojkovic, duke shtuar se Vuçiç personalisht do të propozojë njerëz të rinj për poste udhëheqëse./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono