Vritet me thikë djali i ish-presidentit Gjerman

15:23 | 20/11/201915:230

Djali i ish-presidentit gjerman, Ricard fon Vajczaker është vrarë me thikë në një klinikë në Gjermani, mbrëmjen e të martës. Fritc fon Vajczaker, 59 vjec, kirurg, u sulmua teksa po fliste para 20 personave. Policia gjermane arrestoi në vendngjarje vrasësin e djalit të ish-presidentit gjerman, Ricard fon Vajczaker. Mes spektatorëve ndodhej një agjent policie jashtë shërbimit i cili ndërhyri për të ndihmuar mjekun, dhe mbeti i plagosur.

Për momentin nuk dihen ende arsyet e sulmit. Kirurgu po fliste për sëmundjet e mëlçisë në një konferencë mjekësore, dhe ndërroi jetë në sallën ku po mbahej konferenca pavarësisht reagimit të shpejtë të kolegëve të tij.

Mjeku ishte anëtar i partisë Liberale Fdp, lideri i të cilës Kristian Lindner, pas vrasjes reagoi në Twitter: “Edhe njëherë më shumë pyesim veten se në çfarë bote jetojmë. Mjeku kishte katër fëmijë. Babai i tij Ricard, i konsideruar si një nga autoritetet më të mëdha morale të pasluftës, ishte president i Republikës Federale Gjermane në periudhën 1984 -1994 dhe më parë deputet në dhomën e ulët të Bundestag për Unionin Demokratik Kristian të kancelares gjermane, Anxhela Merkel. Ai ndërroi jetë në vitin 2015./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono