Vritet i riu kosovar, ishte anëtar i ISIS
A member loyal to the Islamic State in Iraq and the Levant (ISIL) waves an ISIL flag in Raqqa June 29, 2014. The offshoot of al Qaeda which has captured swathes of territory in Iraq and Syria has declared itself an Islamic "Caliphate" and called on factions worldwide to pledge their allegiance, a statement posted on jihadist websites said on Sunday. The group, previously known as the Islamic State in Iraq and the Levant (ISIL), also known as ISIS, has renamed itself "Islamic State" and proclaimed its leader Abu Bakr al-Baghadi as "Caliph" - the head of the state, the statement said. REUTERS/Stringer (SYRIA - Tags: POLITICS CIVIL UNREST TPX IMAGES OF THE DAY) - RTR3WBPT

11:40 | 14/05/201911:400

Një tjetër kosovar është vrarë në zonën e konfliktit në Siri. Sipas mediave kosovare, viktima është 23-vjeçari nga Prishtina Rron Emini, i cili shkoi në Siri para tre vitesh për të luftuar përkrah organizatës terroriste ISIS.

Mediat kosovare kanë publikuar edhe foton e të riut.

Ministri i Drejtësisë së Kosovës Abelard Tahiri e ka konfrmuar për mediat vendase që Rron Emini, i cili ishte pjesë e grupit ‘Al-Nusra’, është vrarë.

Institucionet e shtetit në prill kanë sjellë nga Siria 110 shtetas kosovarë, më mesin e të cilëve edhe katër burra që dyshohet se kanë qenë pjesë e luftës nën flamurin e zi të Shtetit Islamik.

Ndërsa sipas mediave kosovare, institucionet po planifikojnë t’i kthejnë edhe 60 shtetas të tjerë nga Siria./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono