Vrasjet e shqiptarëve në Greqi, Spiropali: Sulme nga ekstremistë në Greqi

19:52 | 05/12/2018

Katër shqiptarë janë vrarë në Greqi në harkun e dy javëve. E ftuar në emisionin “Mbrëmje Ide” nga Mirela Milori, deputetja e Partisë Socialiste, Elisa Spiropali, ngushëlloi familjarët e tyre dhe tha se ata janë vrarë për shkak të disa ekstremistëve në Greqi.

“Unë dua të shpreh trishtimin e thellë për familjet shqiptare që kanë humbur jetët e njerëzve të tyre në Greqi për shkak të disa sulmeve fashiste nga ekstremistë në Greqi. Është e rëndë që të flasim për humbje jetësh në këto kohë, por mendoj se është momenti për t’i kërkuar autoriteteve greke të hetojnë këto ngjarje”, tha Spiropali.

Më 25 Nëntor u vra Petrit Zifle, 63 vjeç. Policia greke arrestoi autorin e krimit, i cili është një 44-vjeçar banor i zonës. Sipas asaj që shkruajtën mediat greke, autori është një anëtar i partisë naziste “Agimi i Artë”. Për rastin në fjalë reagoi Ministria e Punëve të Jashtme ku bëri thirrje për një hetim të plotë në funksion të zbardhjes tërësore të rrethanave të ngjarjes.

Ndërkohë të martën u vra 18-vjeçari shqiptar, Marios Isak, në Kavalla. Mediat greke bënë të ditur se autori është një shqiptar, shok fëmijërie me viktimën. Ai e pranoi vrasjen pas arrestimit, por sqaroi se e kishte bërë gabimisht./abcnews.al

 


<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/mNL6MENmzxE” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono