Vrasja në ish-Bllok, burg pa afat për Ervis Martinajn

17:22 | 19/11/2018

Gjykata e Apelit e Tiranës pranoi kërkesën e Prokurorisë për të lënë në burg pa afat Ervis Martinajn. Biznesmeni Martinaj u arrestua pas ngjarjes së 4 tetorit në ish-bllok, ku u vra Fabian Gaxha, u plagos ai vetë dhe shoku i tij, Eljon Hato.

Biznesmeni Ervis Martinaj do të hetohet në masën e sigurisë “arrest në burg” pa afat. Ai është një nga të dyshuarit e Prokurorisë së Tiranës për ngjarjen e 4 tetorit 2018 në zonën e ish-Bllokut, ku u vra Fabian Gaxha, u plagos ai vetë edhe shoku i tij Eljon Hato. Masa e re e sigurisë ndaj Martinajt caktua mengjesin e së martës nga Gjykata e Apelit Tiranë. Kolegji Penal vlerësoi të drejtë ankimin e bërë nga Prokuroria kundër vendimit të Shkallës së Parë për izolimin e tij në qeli për vetëm për 30 ditë.

Ndryshe nga shqyrtimi në Shkallën e Parë, Prokuroria ia doli të bindë trupin gjykues se ekzistojnë dyshime të bazuara në prova për përfshirjen e Martinajt në ngjarje. Në vendimin e 4 nëntorit Gjykata e Tiranës vuri në dyshim disa nga provat e Prokurorisë. Ajo konstatoi mospërputhje të përfundimit të akt-ekspertimit që përcaktonte nëse ishin gjetur apo jo gjurmë baruti në duart e Martinajt, si edhe shifra të ndryshme IMEI për të njëjtin aparat celular në dy akte të ndryshme.
Ndër provat kryesore të paraqitura nga prokuroria ne Apel, mes dhjetra akt-ekspertimesh balistike, kimike apo ADN-je janë të dhënat e përfituara nga aparati që i është sekuestruar Elvis Martinajt.

Mes një morie të dhënash të rikuperuara nga ky aparat telefonik “Iphone” nga ana e ekspertëve izraelitë, foto, video dhe komunikime me SMS apo aplikacionet e shkëmbimit të mesazheve, Prokuroria ka veçuar bisedat pak para ngjarjes, ku ai u kërkon disa djemve të afrohen me armë. I dyshuari nuk ishte prezent në sallën e gjyqit, ku përfaqësua me dy avokatë. Në përfundim të seancës, avokatët shmangën kontaktin me përfaqësuesit e medias. Aktualisht Martinaj po hetohet për gjashtë vepra penale, mes të cilave edhe ajo e “vrasjes në rrethana cilësuese”, mbetur në tentativë./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono