Vrasja në Bastar të Mesëm, zbardhen dëshmitë e autorëve

16:54 | 28/01/201916:540

Zbardhet roli i autorëve të vrasjes së pasionit të ndodhur pak ditë më parë në periferi të Tiranës. Sipas akuzës, Arben Gjeçi u qëllua 3 herë me shufër hekuri pas koke nga Esat Cani, i cili dyshonte se motra e tij kishte një lidhje jashtëmartesore me viktimën.

Vrasja e Arben Gjeçit nga Bastar i Mesëm pak ditë më parë sipas prokurorisë së Tiranës ka si motiv kryesor një lidhje dashuri ndërmjet viktimës dhe një vajze të re nga fshati i tij i lindjes. Edhe pse fillimisht mohoi të kishte dijeni për ngjarjen, Elida Cani, personazhi kryesor në këtë histori pasioni pranoi të kishte një lidhje disa mujore me Gjeçin, baba i tre fëmijëve. Ajo shpjegon se nuk e pa autorin e vrasjes edhe pse për krimin prokuroria akuzon vëllain e Elidës, Esat Canin, i cili u ndihmua për të fshehur trupin edhe nga bashkëshorti i saj, Dëfrim Kurti.

Elide Cani: “Arbeni erdhi kur im shoq nuk ishte në shtëpi. Vendi ku takoheshim ne të dy është një dhomë e veçuar nga shtëpia. Pata merak se mos vinte burri dhe i thashë Arbenit, por ai më tha të rrija e qetë se burri po pinte kafe. Nuk pashë askënd se kush e qëlloi, sepse aty është një mur që s’të lejon të shikosh. Dola me vrap dhe e pashë të përpëlitej, hodha sytë ngado, por nuk pashë askënd. Arbeni gjendej aty në mes të pellgut me gjak. Jam e traumatizuar nga ngjarja që ka ndodhur. Mua më tha burri që të fshija gjakun dhe e fshiva. Në lidhje me ngjarjen unë shpjegimet do i jap vetëm në prani të avokatit”.

Dëshmi kyçe sipas organit të akuzës është edhe ajo e autorit të dyshuar të vrasjes, Esat Cani. Dyshimet për 31-vjeçarin lindën pasi ishte kthyer nga Greqia. Sipas deklarimit të Esatit, Aben Gjeçi kishte e linjën e trasportit me furgon nga Bastar i Mesëm në Tiranë dhe po ngacmonte me sy nga pasqyra si të fejuarën e tij e po kështu edhe motrën.

Esat Cani: “Ditën e ngjarjes dola nga banesa dhe i thashë babait që po iki për në punë, kur po kaloja te lokali, pashë furgonin e Arbenit, por jo atë. Në këtë moment shkova në shtëpi mora një shufër hekuri dhe ika të shtëpia e motrës dhe qëndrova pas kashtores. Nga ai pozicion pashë te dera ku depërtonte drita një lëvizje, pasi u hap dera doli Arben Gjeci. Nuk kam pasur qëllim që ta vrisja, por ta rrihja që të vuante ca kohë”.

Një ndër personat kryesor në këtë histori është edhe bashkëshorti i Elida Canit, Dëfrim Kurti. Sipas tij, lajmin e goditjes së Arben Gjeçit ia kishte thënë Elida, duke i kërkuar të shkonte sa më shpejt në banesë. 29-vjeçari Kurti theksoi se, ishte ai personi që kishte hartuar skenarin që Arbeni ishte plagosur në rrugë për të fshehur ngarjen, ku fillimisht u raprotuar në Spitalin e Traumës si akidentale./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono