Vrasja e Santiago Malkos, ndalohet një person i dyshuar

16:30 | 15/09/201916:300

Një person u ndalua nga policia e Tiranës në lidhje me vrasjen e ish-efektivit të policisë, Santiago Malko. 39-vjeçari nga kryeqytetit dyshohet se ka kryer veprime që pengojnë zbulimin e të vërtetës.

Policia e Tiranës ka ndaluar një person, i cili dyshohet se ka qenë i përfshirë në atentatin e mbrëmjes së 27 gushtit ndaj Santiago Malkos.

39-vjeçari nga kryeqyteti dyshohet se ka kryer veprime që pengojnë zbulimin e të vërtetës.

Ky është ndalimi i parë pas ekzekutimit të ish-efektivit Santiago Malko.

Dëshmia e personit nën hetimit sipas grupit hetimor mund të çojë edhe në identifikimin e autorëve ose porositësve te vrasjes.

Gjatë seancës së marrjes në pyetje, i ndaluari ka mohuar akuzat e ngritura ndaj tij, duke shtuar se, ka qenë thjesht kalimtarë në momentin e atentatit të 26-vjeçarit.

Viktima, Santiago Malko u ekzekutua në mënyrë mafioze në zonën e Porcelanit.

Në momentin kur u qëllua me breshëri automatiku në drejtim të 26-vjeçarit ky i fundit ishte duke folur në telefon dhe kishte ulur shpejtësinë e makinës së tij, duke mos vënë re asgjë nga ndjekja që po i bëhej nga dy automjete.

Nga  këqyrja e pamjeve rezultoi se pas automjetit të viktimës BMW X5 qëndronte një makinë tip Volkswagen Golf 6 dhe pas tyre në një distancë të afërt ishte edhe makina e autorëve të dyshuar të atentatit tip Mercesdes-Benz CLS ngjyrë e zezë.

Mercedesi më pas u gjet i shkrumbuar në fshatin Ferraj. Në makinën e djegur u sekuestrua arma e dyshuar e krimit, doreza, atlete dhe rroba, të cilat dyshohet se u përdorën nga autorët për të ekzekutuar Santiago Malkon.

Pista kryesore e hetimit është ajo e vrasjes për shkak të implikimit të 26-vjeçarit në disa ngjarje kriminale të ndodhura në Tiranë, të cilat vijojnë të jenë pa autorë./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono