Vrasja e Khashoggi, të dyshuarit do të gjykohen në Arabi

22:08 | 27/10/201822:080

Personat e dyshuar për vrasjen e gazetarit Xhamal Kashogi do të gjykohen në Arabinë Saudite. Ka qenë kjo përgjigjia që mbretëria i ka dhënë Ankarasë zyrtare, që një ditë më parë kërkoi ekstradimin e 18 të dyshuarve.

Rijadi zyrtar ka deklaruar të shtunën se të dyshuarit për vrasjen e gazetarit Xhamal Kashogi do të gjykohen në Arabinë Saudite. Ka qenë ministri i Jashtëm, Adel al Xhubeir që ka hedhur poshtë kërkesën e bërë një ditë më parë nga Turqia, për ekstradimin e 18 personave. “Të dyshuarit janë shtetas sauditë, të arrestuar në Arabinë Saudite, të hetuar në Arabinë Saudite, ndaj dhe gjykimi i tyre do të bëhet në Arabinë Saudite”, tha Xhubier në konferencën e sigurisë të mbajtur në Bahrein. Në fjalën e tij, shefi i diplomacisë së mbretërisë akuzoi mediat perëndimore për “histeri”, lidhur me mënyrën e raportimit të vrasjes së gazetarit.

Veç përgjigjes negative të Rijadit, ajo çka pengon plotësimin e kërkesës së Ankarasë është fakti se mes Turqisë dhe Arabisë Saudite nuk ka një marrëveshje ekstradimi. Ndërkohë, Uashingtoni vijoi të shtunën me linjën e presioneve për të detyruar palën saudite të shpjegojë plotësisht rrethanat e vrasjes së Kashogit. Sekretari i Mbrojtjes, Xhim Metis deklaroi se Shtetet e Bashkuara nuk mund ta tolerojnë një përdorim të tillë dhune. “Dështimi i çdo vendi për të zbatuar normat ndërkombëtare dhe për të garantuar sundimin e ligjit minon stabilitetin rajonal, që aktualisht është më i nevojshëm se kurrë”, tha Metis. Pak ditë më parë, Parlamenti Europian miratoi një rezolutë që vendos embargon ndaj shitjes së armëve tek Arabia Saudite. Ndërkohë, Rusia ka deklaruar se varianti i dhënë deri më tani nga familja mbretërore duhet të besohet pasi nuk ka arsye për të bërë të kundërtën./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono