Vrasja e gazetarit Khashoggi, ministri saudit: Fajtorët rrezikojnë dënim me vdekje

17:13 | 06/12/201917:130

Ministri saudit i shtetit dhe të çështjeve të jashtme, Adel bin Ahmed  al-Jubeir, foli për vrasjen e gazetarit saudit Jamal Khashoggi, në 9 tetor të një viti më parë Brenda konsullatës së Riadit në Stamboll.

Gjatë qëndrimit të tij në Romë në kuadër të Forumit MED, ministri saudit theksoi se qeveria e vendit të tij nuk i vret qytetarët e saj. Ai shtoi se autorët e vrasjes së gazetarit, janë identifikuar dhe tashmë rrezikojnë dënimin me vdekje. Sipas tij Arabia Saudite ka marrë masat e duhura në mënyrë që mos të përsëriten situata të tilla.

Ndërsa në lidhje me rolin e autoriteteve saudite në vrasjen e Kashogit, ai kërkoi që para se të akuzohej Arabia Saudite, duheshin pritur rezultatet e procesit: “Deri sa të vërtetohet fajësia, askush nuk mund të konsiderohet fajtor”, përfundoi ai./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono