Vrasja e Drita Saliajt, familjarët e dy të arrestuarve: Të zbardhet e vërteta, që të shmanget hakmarrja

15:29 | 14/01/202015:290

Si të mos mjaftonte vetëm krimi që djemtë e tyre kryen, familjarët e tre të rinjve të akuzuar për vrasjen e Drita Saliajt në fshatin Gjerbës të Mallakastrës janë njohur me detaje të tjera nga ngjarja e rëndë e 5 janarit.

Publikimi i dosjes ku tregohej se viktima para se të vritej ishte përdhunuar ka thelluar akoma më shumë dhimbjen në familjet Zotaj dhe Saliaj.

Në një interevistë për “Abc News” babai i Evis Zotaj, emri i të cilët lakohet se ka kryer përdhunimin nuk e pranon që djali i tij ta ketë kryer atë veprim.

“I njoh fëmijët e mi, nuk jemi nga ajo familje”, shprehet babai.

Për  Syrja Zotaj djali i tij duhet të dënohet maksimalisht nga drejtësia, madje ai shkon edhe më tej.

“I bëj thirrje shtetit të marrë masë, ta sjeellë në Mallakastër dhe ta pushkatojë”, thotë ai.

Mamaja e Luis Saliajt pa e fshehur dhimbjen është shprehur se djali i saj e kishte si nënën e tij Dritën dhe nuk do ta bënte kurrë një krim të tillë ndaj 51 vjeçares.

“Këtë të fundit nuk e besoj. Luisi e kishtë nënë Dritën është shumë e rëndë kjo”, thotë mamaja.

Ajo kërkon nga drejtësia që të zbardhet e verteta që djali i saj dhe dy të tjerët të marin dënimin që meritojnë.

“Nëse ai e ka bërë këtë punë, të marrin atë që meritojnë”, shprehet ajo.

Në vendimin e gjykatës të siguruar nga “Abc News” u zbardhën dëshmi tronditese të të rinjve. Sindi Shehaj ka rrëfyerse Luis Saliaj dhe Ervis Zotaj shkuan në banesën e Drita Saliajt për të blerë hashash, por nuk kishin rënë dakord për çmimin dhe Ervisi më pas e përdhunoi atë. Pas këtij veprimi ata e kanë lidhur, goditur dhe e kanë hedhur 51 vjeçaren në rezervuarin e fshatit./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono