Vrasja e Devi Kasmit, i dyshuari pretendon të jetë kërcënuar me jetë

15:41 | 07/11/201815:410

Efthtimious Efthimiou, 41 vjeçari grek i dyshuar për vrasjen e Devi Kasmit prentedon të jetë kërcënur në paraburgimin e Bradasheshit. Përmes një deklarate ai i tha Gjykatës për Krimet e Rënda se “ndjehej i pasigurtë për jetën” nëse trasportohej në Tiranë. Mosprania e tij u bë shkak për dështimin e seancës ku kërkonte lirim nga qelia.

Efthimious Efthimou, shtetasi grek i dyshuar për vrasjen e Devi Kasmit mbrëmjen e 29 janarit në Tiranës, pretendon të jetë kërcënuar me jetë në qelitë e paraburgimit të Bradasheshit në Elbasan. Kërcënimi drejt 41 vjecarit grek është bërë i ditur në seancën gjyqësore të së mërkurës tek Krimet e Rënda, ku ai kërkonte shfuqizim të masës “arrest në burg”. Seanca nuk u zhvillua për shkak të mungesës së të dyshuarit Efthimous.

Përmes një deklarate me shkrim ai ka vënë në dijeni Gjykatan për Krimet e Rënda se ka dëshirë të marrë pjesë në seancën në ngarkim të tij, por se i frikësohet transportimit nga burgu i Bradasheshit në gjykatën për Krimet e Rënda. “ Kam marrë dijeni për datën dhe orën e seancës. Unë dua të jem i pranishëm në në seancë, por nuk dua të transportohem, pasi ndjehem i pasigurtë për jetën time”, është relatuar deklarata e 41 vjeçarit. I njëjti pretendim është pohuar në sallën e gjyqit edhe nga avokati i tij mbrojts, Saimir Vishaj, i cili i ka thënë gjykatës se klienti i tij ka marrë kërcënime, por pa dhënë detaje për llojin e tyre.

Por duket se Efthimious druhet me tepër nga qëndrimi një natë në 313, ku sillen 24 orë para gjyqit të parabugosurit që mbahen jashtë Tiranës. Për këtë shkak, Krimet e Rënda shtynë seancën për të enjten në orën 14:00, duke i dhënë mundësinë Policisë së Burgjeve të bëjë shoqërimin Efthiumius dhe kthimin brenda ditës në Bradashes.
Greku Efthimious Efthimiou është një nga katër personat e arrestuar në lidhje me vrasjen e Devi Kasmit. Nga momenti i arrestimit dhe në vijimësi ai ka këmbëngulur në pafajësi duke pretenduar se nuk ka asnjë lidhje me vrasjen dhe se ardhja e tij në Shqipëri në janar 2018 ka qenë vetëm për qëllime turistike./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono