Vrasja e 64 vjeçarit/Borxhet pista kryesore e hetimit

15:22 | 15/02/201815:220

Vrasja e biznesmenit 64 vjeçar Memli Begalla pranë banesës së tij në zonën e ish-bllokut në kryeqytet dyshohet të ketë lidhje me konflike të tij për borxhe. Kjo është pista kryesore në të cilën po heton policia e Tiranës. Begalla u qëllua nga një distancë e afët me një armë zjarri me silenciator.

Kjo është një pamje nga lart e vendit ku u vra 64 vjeccari Begalla. Sheshi mes pallateve para hyrjes së tij në zonën e ish-bllokut, përveç kaosit të parkimit ka qenë në terr të plotë. Sipas banorëve këtu  në këtë hapësirë mungon ndriçimi artificial, fakt që është shfrytëzuar më së miri nga autori i vrasjes.

Automjeti i shenjuar tip “Renault” ka qenë në përdorim nga Memli Begalla, i njohur edhe me emrin Afrim. Viktima ka qenë fare pranë derës së mjetit, kur është qëlluar nga një distancë e afët me një plumb në kokë.

Dyshimet e para të policisë flasin për një armë zjarri të pajisur me silenciator, pasi banorët e pallatit dhe personat në bizneset pranë nuk kanë dëgjuar krismë.

Autori dyshohet të ketë pritur në errësirë në këtë zonë. Më pas ai është larguar nga një prej tre rrugicave që të nxjerrin nga ky shesh mes pallatesh. Dy prej tyre janë vetëm për këmbësore.

Në hyrje-daljen e vetme për automjete, ka edhe kamera sigurie, pamjet e të cilave janë administruar nga policia. Po ashtu janë sekuestruar një sërë pamjesh filmike nga biznese në zonë që mendohet të kenë të dhëna që i vijnë në ndihmë hetimit.

Shkak për këtë ngjarje dyshohet të jenë konfliktet të viktimës për shkak të borxheve.

Konfliktet për borxhet e kishin dërguar atë edhe në dyret e gjykatës, si rasti i këtij vendim të Apelit Tiranë i vitit 2014, i cili e detyron shoqërinë e Begallës t’i kthejë një personi tjetër një shumë prej gati 54 mijë euro të marrë hua.

Sipas specialistëve të krimit ekonomik 64 kishte nën administrim disa biznese. Ai ishte administrator i një kompanie private, i 2 dyqaneve qe tregëtojne goma, një në autostradë dhe një në zonën e Yzberishtit.

Rreth 3 vite me parë, po në këtë sheshpushim para hyrjes së pallatit të tij, Begallës i është djegur një automjet “Land Rover” në përdorim të tij.

Policia ka verifikuar personat me të cilët viktima ka pasur konflikte apo përplasje për çështje borxhesh. Mesnatën e së mërkurës në Drejtorinë e Policisë Tiranë është shoqëruar nje person si i dyshuar per ngjarjen. /abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono