Një breshkë e veçantë del në bregdetin e Vlorës (VIDEO)

09:46 | 05/10/201909:460

Një breshkë deti u gjet e ngordhur mëngjesin e kësaj të shtune në zonën e Plazhit të vjetër në Vlorë.  Breshka, e llojit “Dermochelys Coriacea”,  doli në breg të detit si pasojë e kushteve atmosferike të rënduara dhe erës së fortë që fryn në drejtimin jugor.

Ndryshe breshka quhet kurriz lëkurore dhe është shumë e veçantë. Zakonisht të tilla nuk janë të pranishme në Adriatik. Por, një nga shkaqet që i detyron të dalin në breg të detit është ndotja e ujit.

Përzierja ujërave të zeza me ujërat e detit, i bën breshkave të tilla të humbin drejtimin. Një faktor tjetër ka të bëjë me përqëndrimin e leshterikëve dhe algave të detit në këtë zonë, çka i bën breshkave të ngatërrojnë orientimin duke dalë në cekëtinë dhe të ngordhin. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono