Vjosa, së shpejti zonë e mbrojtur

16:30 | 18/06/201916:300

Përmeti sipas ministrit të Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi është kthyer në një nga polet e rëndësishme të turizimit. Nga ky qytet Klosi njoftoi gjithashtu shpalljen e Vjosës zonë të mbrojtur.

Shumë shpejt Vjosa do të shpallet zonë e mbrojtur. Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi e bëri të ditur ndërsa prezantoi projektin për monitorimin e ujërave të Vjosës dhe Drinos dhe evidentimin e problematikave mjedisore në Përmet dhe Gjirokastër.

“Në kuadër të zonave të mbrojtura ne po punojmë për ta shpallur zonën e sipërme të Vjosës ku përfshihet edhe zona ku po bëhet studimi në një zonë të mbrojtur. E bëjmë këtë pasi mendojmë se duke e shtrirë mbrojtjen nëpërmjet legjislacionit të zonave të mbrojtura ne mbrojmë shumë pasuritë natyrore dhe turistike që ka zona, arrijmë ta shndërrojmë dhe ta fusim atë në guidat e mbrojtura të burimeve natyrore dhe turistike”, tha Klosi.

Ndërkohë Klosi theksoi se qeveria po punon për zhvillimin e jugut nga pikëpamja turistike dhe Përmeti përbën një nga polet e turizmit shqiptar, ku janë fokusuar disa investime të rëndësishme./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono