Vjosa Osmani tregon ofertën që LDK i ka bërë Vetëvendosjes

07:19 | 07/12/201907:190

LDK i ka bërë një ofertë të re Vetëvendosjes, ndërsa një gjë të tillë e ka konfirmuar nënkryetarja e kësaj partie, Vjosa Osmani.

Osmani, ka thënë se LDK nuk është duke bërë kushtëzime në negociatat me partinë e Albin Kurtit.

Po ashtu, Osmani ka folur edhe për ndarjen e ministrive, duke thënë se secila ministri është e rëndësishme.

“E kam të pamundur të hy në detaje për kërkesa, me rendësi të kemi një parlament që kryen përgjegjësi efektive. Kushtetuta është e qartë në ndarjen e përgjegjësive. LDK ka dhënë një ofertë të vet, por s’dua të jap detaje, pasi deri në takimin e fundit që “bëhet ose nuk bëhet” nuk i ndihmon negociatave nëse e them. Nga ana jonë nuk ka kushtëzime, dhe nuk ka pasur, ka propozime vetëm. Me faktin që ne vazhdojmë negociatat, tregon që jemi në këtë proces për të bërë propozime që garantojnë funksionimin demokratik të institucioneve. Propozimet kanë për qëllim mos të ngecim në mes të rrugës. Nganjëherë më shumë ne insistojmë për Qeveri 4 vjeçare sesa VV. Në këtë ndarjen e ministrive secila ministri është e rëndësishme, secila është e fuqishme, secila e fortë. LDK do ta marrë pjesën e saj nëse ka marrëveshje, dhe askush nuk duhet të ngelet i dëshpëruar nga cilado ngjarje”, ka thënë ajo për Blic.

Negociatat mes këtyre dy partive kanë ngecur që pas takimit të fundit mes Isa Mustafës dhe Albnin Kurtit, që kishte përfunduar me mospajtimin e VV’së për kërkesën e LDK’së që ta ketë presidentin./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono