Vjen kinemaja në Teatrin e Kukullave në Tiranë

14:11 | 11/11/2017

Këtë të shtunë fëmijët e kryeqytetit kanë patur mundësinë të ndjekin në teatrin e kukullave filmin “Raffi” i vlerësuar me shumë çmime ndërkombëtare. Ky film është një tjetër tregues i larmishmërisë që të ofron Teatri i Kukullave në Tiranë.

Fundjavat janë në zhurmshme në dyert e Teatrit të Kukullave në Tiranë

Për spektatorët e vegjël, por edhe ata të rritur kjo e shtunë është një ditë ndryshe. Teatri i Kukullave është shndërruar në një kinema të vërtetë.

Fitues i shumë çmimeve të rëndësishëm ndërkombëtarë historia e Raffit vjen edhe për ndjekësit më të vegjël të kinemasë.

Hamsteri i Artë Rafi, i përket tetëvjeçarit Semi. Brejtësi i vogël është shumë i veçantë. Jo vetëm që mund të shënojë gola me një top futbolli, por mundet edhe të nuhasë mall kontrabandë dhe këtë e bën më mirë se një qen.

Por një ditë, Rafi zhduket!

Ky është vetëm një pjesë nga subjekti i filmit të realizuar me regji të Arend Agthe bazuar mbi librin me të njëjtin titull të Agthe dhe Bettina Kumpfer. Por që çdo fëmijë i dha një personazh për ta dashur apo një situatë për ta analizuar në mendjen e tyre.

Të shohësh një film në Teatrin ku çdo fundjavë ndjekin shfaqjet me kukulla është akoma edhe më e veçantë për ta.

Raffi është është një ndër dy filmat që u shfaqën nga Tirana Film Institute, i cili fitoi për herë të dytë projektin “Festival to date”./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono