Viti i ri akademik, studentët larg shkencave ekzakte dhe gjuhëve të huaja

13:19 | 15/10/201813:190

Programe të reja që lidhen me turizimin janë hapur në Universitetet e qyteteve kryesore të vendit. Kurse interesi për shkencat ekzakte, gjuhët e huaja dhe mësuesisë ka rënë pothuajse në zero.

Këtë vit akademik në Gjirokastër ka më shumë studentë se vitin e kaluar, por aspak interes për programet e mësuesisë. Rrezikohet mbyllja e degëve të gjuhëve të huaja, matematikës, fizikës dhe degë të tjera. Interes është treguar për programet profesionale, degën e ekonomikut dhe të infermierisë. Pesë programe të reja studimi profesionale 2-vjeçare janë ato që mbajnë shpresën e një të ardhme më të sigurt të këtij universiteti me histori 50 vjeçare.

Bektash Mema, rektor, Gjirokastër: “Bëhen fjalë për 3-4 programe, në asnjë mënyrë nuk duhen konsideruar si programe të mbyllura, sepse ligji i arsimit të lartë jep një afat 2 vjeçar për programet e studimit. Nëse pas 2 vitesh nuk kanë numër studentësh ose nuk kanë prurje atëherë shtrohet problemi i mbylljes së tyre.”

Në Universitetin e Vlorës këtë vit akademik ka më pak studentë se vitet e kaluara. Regjistrimet kanë qenë në kuotën 20 për qind më pak. Tre degët e studimit, matematikë, fizikë, dhe kimi këtë vit rrezikojnë të mbyllen. Interesat e pakët ka patur edhe për degën e gjuhëve të huaja dhe pse regjistrimet vazhdojnë deri në 25 nëntor. Sot në auditorët e Universitetit të Vlorës u ulën për herë të parë një mijë studentë. Universiteti i Korçës Fan Noli ka hapur dyert për më tepër se 5 mijë studentë. Afrohen 56 programe studimi, 15 prej të cilave hapen për herë të parë. Studentët e fakultetit të mësuesisë, që kanë mesatare mbi 9, do të trajtohen me bursa nga qeveria, ndërsa nga të ardhurat e universitetit, do të jepen bursa për studentët e vitit të parë të Fakultetit të Bujqësisë.

Ali Jashari, rektor i universitetit Fan Noli: “Me mbarimin e procesit të studimit në të gjitha raundet ne synojmë të kemi 250 studentë më shumë se vitin e kaluar akademik. Me programet e ciklit të parë ose të dytë ose 5000 studentë në shkallë universiteti.”

Në 43 programe studimi, regjistrimi në mjekësi ka qenë 100 për qind në Universitetin e Elbasanit me 12 mijë studentë. Por programet e gjuhëve të huaja rrezikojnë të mbyllen, ndërsa janë hapur 6 programe të reja 2 vjeçare që lidhen me turizmin, profesione shumë të kërkuara ne tregun aktual./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono