Virusi i Gripit, në përfundim të sezonit 8 milionë raste dhe 198 viktima

15:16 | 19/04/201915:160

Edhe pse mjekët deklarojnë se sezoni i virusit të gripit është drejt fundit, shifrat janë alarmante krahasuar me një vit më parë. Janë rreth 8 milionë personat e prekur, dhe 198 numri i viktimave.

Pavarësisht se sezoni i gripit është drejt fundit, me përfundimin e fazës epidemike, numri i rasteve të të prekurve vazhdon të rritet. Sipas Influnet, në fakt, një javë më parë numëroheshin 99 mijë raste të reja, që cojnë në 8 milion e 3 mijë persona të detyruar të qëndrojnë në shtrat. I afrohemi gjithnjë e më shumë shifrës 8 milion e gjysmë të rasteve të të prekurve nga virusi në sezonin 2017 – 2018. Ky sezon që cilësohet si dhe më i rëndi numëron 809 raste të rënda dhe 198 të vdekur.

Në krahasim me vlerësimet fillestare me 5 milion persona të detyruar të qëndronin në shtrat si pasojë e gripit, këtë vit rastet janë 3 milion më shumë. Virusi këtë vit konsiderohet si shumë agresiv, me 809 raste në terapi intensive. /abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono