Virozat tek fëmijët për shkak të temperaturave të Tetorit, ja këshillat e mjekëve

15:56 | 22/10/201915:560

Temperaturat e pazakonta në tetor kanë sjellë virozat të cilat kanë komplikacione tek fëmijët. Mjekët bëjnë thirrje për kujdes të shtuar për të vegjlit deri në 3 vjec të cilët janë më të prekurit.

Virozat për shkak të temperaturave relativisht të larta gjatë mesditës dhe më të freskëta në orët e mëngjesit dhe mbrëmje, shton fluksin e vizitave në qendrat shëndetësore. Mjekët specialistë bëjnë apel që prindërit të bëjnë kujdes me moshat nga 0-3 vjeç, pasi janë grupmosha më e prekur.

Temperaturat e pazakonta të muajit Tetor kanë shkaktuar komplikacione shëndetësore edhe tek fëmijët. Mjekët pediatër shprehen se fluksi i vizitave varion me rreth 20-30 vizita në ditë pranë Qendrës Shëndetësore nr. 10. Grupmosha 0-1 vjeç janë më të prekurit nga virozat, por mjekët nuk përjashtojnë dhe ata pak më të rritur.

Mjekët japin dhe disa këshilla se si prindërit  të bëjnë kujdes me të vegjlit, ku veçojnë përdorimin e veshjeve përkatëse dhe konsultat me mjekun specialist./ABC News Albania

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono