Virozat mbushin spitalin e Beratit

14:05 | 04/01/2018

Të vegjlit duket se nuk e kanë përballuar dot ndryshimin e shpeshtë dhe të shpejtë të temperaturave. Në spitalin e Beratit ka ditë që fluks të vegjëlish shtrohen për të marrë ndihmë mjekësore.

Urgjencat për tu dhënë ndihmë fëmijëve të vegjel janë papushim.

Virozat kanë tronditur qytetin e Beratit.

Ndryshimet e temperaturave kanë bërë që të ketë fluks të sëmurësh në Repartin e Pediatrisë së Spitalit Rajonal.

Vetëm gjatë 3 ditëve të para të këtij viti, numri i vizitave arrin në 100 të tilla çdo ditë dhe fëmijët më të prekur kanë qenë ata të moshave nga 0-3 vjeç.

Simptomat që kanë paraqitur fëmijët e prekur nga virozat kanë qenë: temperaturë e lartë, ethe dhe dehidratim.

Shefi i Repartit të Pediatrisë në Spitalin Rajonal të Beratit, mjeku Vladimir Kumaraku tha se këto viroza kanë pasur një tjetër karakteristikë në krahasim me virozat e zakonshme, pasi janë shoqëruar me temperaturë të lartë dhe ethe

“Shumë prindër tregojnë se kanë kaluar natën e ndërrimit të viteve në spital. Fëmijët e tyre të prekur nga virozat janë paraqitur në gjendje të rëndë të menjëhershme”.

Probleme me virozat e stinës ka patur edhe në rrethe të tjera. Ajo që është vërejtur nga mjekët ka të bëjë me faktin se fëmijët pësojnë temperaturë shumë të lartë dhe të menjëhershme./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono