Viktimë e një plani të mirëorganizuar, publikohen fjalët e fundit të Khashoggit

12:01 | 10/12/201812:010

Rrjeti informativ amerikan CNN ka publikuar fjalët e fundit të gazetarit Jamal Khashoggi, teksa ekzekutohet në konsullatën saudite në Stamboll. Duke cituar burime të afërta me hetimin, CNN përsërit se reporteri ka qenë viktimë e një plani të mirëorganizuar.

“Nuk marr dot frymë”. Kanë qenë këto fjalët e fundit të shqiptuara nga gazetari saudit Jamal Khashoggi, i vrarë në konsullatën e vendit të tij në Stamboll. Lajmin e bën të ditur CNN, që citon një burim të informuar mbi hetimet për vrasjen e gazetarit, e që ka lexuar transkriptimin e materialit audio që tregon momentet e fundit të jetës së tij.

Sipas burimit, është e qartë se vrasja nuk ishte pasojë e një rrëmbimi të papritur, por ekzekutim i një plani të paramenduar në dëm të reporterit të “Washington Post”. Gjatë agresionit, tregon burimi, Khashoggi lufton kundër një grupi personash të vendosur për ta vrarë.

Transkriptimi tregon gjithashtu zhurmën e copëtimit të trupit të tij me një sharrë elektrike dhe kryerjen e disa telefonatave për të informuar dikë mbi rezultatin e operacionit. Hetuesit turq janë të mendimit se telefonatat kishin si destinacion zyrat e krerëve të shërbimeve sekrete në Riad. Ndërkohë, Arabia Saudite ka refuzuar kërkesën e Turqisë për ekstradimin e dy të dyshuarve për vrasjen e Khashoggit.

“Nuk i ekstradojmë qytetarët tanë”, ka deklaruar ministri i Jashtëm saudit Adel al Jubeir.

Javën e kaluar Prokuroria e Stambollit lëshoi dy urdhër-arreste për dy funksionarë të lartë të afërt me princin e kurorës Mohamed bin Salman, të akuzuar se kanë organizuar vrasjen e gazetarit. Ata janë Saud al Katani, këshilltar për komunikimin i princit Salman dhe tjetri gjenerali Ahmed al Asiri, ish-numri dy i shërbimeve sekrete./abcnews.al

 

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono